Fizyoterapist
İ h s a n A L A C A

Profesyonel Fizyoterapi Kliniğine Hoşgeldiniz

  • Caddebostan, Hasan Ali Yücel Sk. 26/A, 34726 Kadıköy / İstanbul
  • Çalışma Saatlerimiz 09:00 & 18:00

Gögüs Duvarı DeformiteleriTEDAVİLERİMİZ

Göğüs Duvarı Deformitelerinde Rehabilitasyon

Gögüs duvarı deformiteleri olan Pektus Ekscavatum (Kunduracı göğsü), Pektus Carinatum (Güvercin Gögsü) ve miks deformiteleri cerrahi dışı terapilerinden biri olan rehabilitasyon terapisi, uygun solunum ve kas güçlendirici egzersiz programının yardımı ve ortez desteği (vacuum bell ve kompresyon ortezi) ile düzenlenir ve uygulanır.

Pektus Karinatum’da (Güvercin Gögsü, Gögüs Deformitesi) Fizyoterapi ve Egzersizler Nasıl Yapılmalı?

Pektus Karinatum’da (Güvercin Gögsü, Gögüs Deformitesi) Görülen Postür Bozuklukları (Duruş Bozuklukları) Nasıl Çözülür?

Ameliyat olmadan Pektus Hastalığını düzeltmek mümkün. İster güvercin gögsü (Pektus karinatum / Pectus Carinatum), ister kunduracı gögsü (Pektus ekscavatum, Pectus excavatum) olun artık erken teşhis ve rehabilitasyon fizyoterapisi ile ameliyatsız tedavi mümkün!!!

Çocukluk çağında ortaya çıkan bu şekil bozuklukları; çeşitli derecelerde psikolojik, ortopedik ve fizyolojik bozukluklara neden olmaktadır. 16. yüzyıldan itibaren yayınlara konu olan doğuştan göğüs duvar deformiteleri ilk başlarda estetik sorun olarak değerlendirilirken 20. yüzyıl başlarında fonksiyonel bozukluklara da neden olduğu görülmüştür. Göğüs duvar deformitesi olan hastalarda görülen en önemli semptomlar nefes darlığı, uyku bozukluğu ve yorgunluktur. Hastalarda aktivite kısıtlanır. Ayrıca gögüs deformitelerine (Pectus deformitesi) sahip olan hastaların deformitesinden utandıkları için göğüslerini saklama ve dolayısıyla giysi sayısını artırma veya kötü postürde (öne doğru) durmayı tercih etttikleri belirtilmektedir. Bu durumda aktivite kısıtlılıkları yaşamaları, postür bozuklukları ve çekinmeden dolayı spordan kaçınma gibi özelliklerin kas iskelet sisteminde problemlere yol açabileceği öngörülebilir. Bizim yaptığımız ve dünya tıp literatürüne sunduğumuz çalışmada hafif-orta-ciddi dereceli Türk Pektus hastalarında kendi yaşıtından sağlıklı çocuklarla karşılaştırıldığında tüm hastalarda vücudun tüm kaslarında zayıflık, duruş bozuklukları ve psikolojik bozukluklar yaşadıkları görülmüştür. Bu nedenle hafif derecede bir şekil bozukluğu olmuş olsa da bu hastalıkta ortez ve fizyoterapi egzersizlerini içeren tedaviler önerilmektedir.


Egzersiz eğitimi ile kas kuvveti ve tonusunun arttırılması sayesinde, göğüs duvar şekil bozukluklarının şiddeti azaltılabilir ya da en azından ilerlemesine engel olunabileceği düşünülmektedir. Özellikle anterior göğüs duvarında büyük kas kitlesi oluşturularak iyi bir kozmetik görünüm sağlanabileceği de belirtilmektedir. Bu hastalar için fizyoterapi ve rehabilitasyon, kardiyoakciğer ve ortopedik fizyoterapinin entegrasyonunu içermelidir. Bizim yaptığımız bir çalışmada 11-45 yaş arası 180 Pektus hastası tarandığında solda ki tabloda görülen duruş bozuklukları görülmektedir.


Kunduracı göğsü (pektus ekskavatum) 3 cm derinliği olan iman tahtasında ve etrafında olan çöküklükler tamamına yakını chest terapi ve vakkum bell ile düzeliyor


Güvercin göğsü (pektus karinatum) göğsü ön duvarındaki çıkıntı veya tümsekler chest terapi ve kompresyon ortezi ile tamamen tedavi kalıcı olarak yapılabilmektedir


Göğüs kafesinin ön tarafındaki sıkıntılar kaliper ve basınç ölçer cihazla ölçülür sonuçlar kişiye özel dosyalanır


Her seansta düzelme not edilir ve egzersizler yeni duruma uygun egzersızlerinde değişimler yapılır


Seanslar iki haftada yada ay da bir yapılır arasında düzenli takipte 1 sene içinde tatmin edici sonuçlara ulaşılır


Bize Ulaşın

0532 493 83 14

Herhangi Bir Hastalığınız Varsa Bize Ulaşabilirsiniz