Fizyoterapist
İ h s a n A L A C A

Profesyonel Fizyoterapi Kliniğine Hoşgeldiniz

  • Caddebostan, Hasan Ali Yücel Sk. 26/A, 34726 Kadıköy / İstanbul
  • Çalışma Saatlerimiz 09:00 & 18:00

Sıkça Sorulan Sorular

Fizyoterapist nedir?

Fizyoterapist dört senelik lisans bölümü olan fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünden mezun sağlık meslek mensubudur. Fizyoterapist; sağlıklı kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini artırmak için mesleğiyle ilgili ölçüm ve testleri yaparak protokolleri belirleyen, planlayan ve uygulan kişidir.

Fizyoterapist Kimlere Denir.?

Hastalık durumlarında; uzman hekimlerin teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak hastaların hareket ve fiziksel fonksiyon bozukluklarının iyileştirilmesi amacıyla dünyada fizyoterapistler tarafından geliştirilmiş olan tedavi yaklaşımlarını planlayıp uygulamaya yönelik bilgi ve beceriyi kazanan, sağlık ve yaşam kalitesinin artırılmasında önemli görevleri olan bir sağlık meslek mensubudur.

Ne kadar süre fizik tedaviye ihtiyacım olacak?

Tedavi süresi tanınıza, bozukluklarınızın şiddetine, geçmiş tıbbi geçmişinize ve diğer faktörlere bağlıdır. İlerlemenizi değerlendirmek için yeniden değerlendirmeler yapılacak ve terapistiniz terapi hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için doktorunuzla iletişim kuracaktır.

Fizik tedavi hangi koşulları tedavi eder?

Hastayı çok çeşitli durumlar ve teşhisler için görür ve tedavi ederiz. Hastaları gördüğümüz kapsamlı bir durum ve teşhis için lütfen ofisimizi ziyaret ediniz.

Randevularımı nasıl iptal edebilir veya yeniden planlayabilirim?

Tüm düzenli randevularınız için ofisimizi 0532 493 83 14 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

Gögüs deformitesi (Pektus) Fizyoterapisi kaç yaşlar arasında işe yarar?

Erkeklerde sekiz yaş ile boy uzamasının durduğu yaş olan 18-20 yaşa kadar, kadınlarda sekiz yaş ile esnekliğin korunduğu 27 yaşa kadar etkili olarak uygulanabilir.

Gögüs deformitesi (Pektus) Fizyoterapisi tamamen düzelir mi?

Pektus karinatum denilen güvercin göğsü düzenli fizyoterapi ve gerekli ise ortez kullanımı ile tamamen düzelir. Pektus ekscavatum denilen kunduracı göğsünde ise üç santime kadar olan çukurlar düzenli fizyoterapi ve vakuum bell uygulaması ile tamamen düzelirken diğerleri tatmin edici şekilde toparlanır.

Baskılayıcı ortez ve vakum (vakuum bell) kullanılmasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Her iki cihaz için fizyoterapistin yapacağı detaylı ölçümlerle cilde uygulayacakları çekme veya iteleme miktarı her seansta ayarlanmalıdır. Baskı ortezi çok sert kullanılırsa güvercin göğsü kunduracı göğse çevirebilir veya uygulandığı yerde ağrı, tahriş ve yara yapabilir. Vakum uygulamasında, uygulandığı yerdeki cilt ve iç organları da çeker. Negatif basıncı doğru ayarlanmaz ise ciltte morarma ve kızarıklık yapabilir.

Herkes karyopraksi tedavisi olabilir mi?

İlk yaralanma veya akut durum geçtikten sonra, kişide osteoporoz (kemik erimesi), tümör, uygulanan bölgede yeni cerrahi, romatolojik hastalık, hamilelik, enfeksiyon yoksa ve doktoru tarafından aksi önerilmediyse herkese işin ehli fizyoterapistler tarafından uygulanabilir.

Karyopraksi tedavisi ile tamamen iyileşir miyim?

Asıl sorun omurganın veya eklemlerin hizalanmasında ise karyopraksi çok etkilidir. Ama hizalama sorununa yol açan faktörler mutlaka belirlenmeli ve terapisi yapılmalıdır