Fizyoterapist
İ h s a n A L A C A

Profesyonel Fizyoterapi Kliniğine Hoşgeldiniz

  • Caddebostan, Hasan Ali Yücel Sk. 26/A, 34726 Kadıköy / İstanbul
  • Çalışma Saatlerimiz 09:00 & 18:00

Sağlık Bloğu

Kayropraksi ve Manuel Terapi

Kayropraksi, manipülasyon ve mobilizasyon gibi manuel terapilerle omurganın düzeni sağlanarak kişilerin ağrı yaşaması engellenir.

Pektus Hastalığının Fizyoterapisi

Ameliyat olmadan Pektus Hastalığını düzeltmek mümkün. İster güvercin gögsü, İster kunduracı gögsü olsun artık erken teşhis ve rehabilitasyon fizyoterapisi ile ameliyatsız tedavi mümkün!!!

Boyun Fıtığında Ameliyatsız Tedavi

Boyun sorunları yaralanma, kötü duruş, fazla gerilme, yıpranma, yırtılma veya başka hastalıklardan dolayı gelişebilir.Sürekli postür değiştirin ve hareketli olun. İyi bir egzersiz tedavisi ve aerobik egzersizler sizi çok iyi bir şekilde tedavi edebilir.

Kayropraksi (Maniplasyon, Kıtlatma) Ağrıları Geçirir mi?

Temel itibariyle Yunanca bir kelime olarak "kayropraksi" Türkçe'ye çevrildiğinde el ile yapılan uygulama anlamına gelir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir araştırmaya göre kayropraksi uzmanları omurga rahatsızlıklarının yüzde 90'ını tedavi edebilmektedir.

Pektus Karinatum’da (Güvercin Gögsü, Gögüs Deformitesi) Görülen Postür Bozuklukları (Duruş Bozuklukları) Nasıl Çözülür?

Ameliyat olmadan Pektus Hastalığını düzeltmek mümkün. İster güvercin gögsü (Pektus karinatum / Pectus Carinatum), İster kunduracı gögsü (Pektus ekscavatum, Pectus excavatum) olun artık erken teşhis ve rehabilitasyon fizyoterapisi ile ameliyatsız tedavi mümkün!!!

Güvercin Gögüs’te Mutlaka Ameliyat Şart mı?

Pektus ve gögüs deformitelerinden biri olan Güvercin Gögsü (Pektus Karinatum); doğuştan ve sonradan gelişen deformiteler (şekil bozuklukları) olmak üzere 2 ana gruba ayrılır. Doğuştan göğüs duvar deformiteleri doğumdan hemen sonra ya da ergenlik dönemin başlarında ortaya çıkarken, sonradan oluşan deformitelerdir. En çok erkeklerde görülür.

Covid-19 Hastalığı öncesi Akciğerlerinizi korumak

COVID-19 enfeksiyonu Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmış ve kısa sürede başta Avrupa olmak üzere tüm Dünya’da etkili olmuştur. Hastaların yaklaşık % 80'inde, zatüre içermeyen hafif ile orta derecede hastalık gelişmektedir. Viral zatüre vakalarının % 14’ünde, şiddetli hastalık ortaya çıkmaktadır. Bazı hastaların solunum durumu giderek kötüleşmeye devam etmekte ve genellikle üçüncü haftaya kadar uzayan mekanik ventilasyon desteği gerektiren akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) geliştirmektedir.

Covid-19 (Korona) Sonrası yorgunluğum çok fazla ne yapmalıyım?

COVID-19 teşhisi konulan hastaların %10-%20’sinde belirtilerin bir aydan daha uzun süre devam ettiği gözlenmiş ve bu durum Long COVID ya da Uzamış COVİD olarak adlandırılmıştır. COVID-19 hastalığı geçirmesine rağmen enfeksiyonun kalıcı etkileri devam eden ya da yakınmaları beklenenden çok daha uzun süren hastalar bu gruba girmektedir. Bu hastalarda hastalığın uzamasının nedeni henüz bilinmese de immün sistemin uyarılmaya devam etmesinin bu duruma yol açabileceği düşünülmektedir.

Pektus Karinatum’da (Güvercin Gögsü, Gögüs Deformitesi) kullanılan Ortez tedavisi nedir?

İman tahtası dışa doğru çıkmışsa güvercin göğsü olarak adlandırılır. Güvercin göğsü kalp ve akciğer dokusunu rahatsız etmediği için ameliyat etmek gerekmez. Çoğunlukla görüntünün rahatsızlığı hissi yüzünden ameliyat edilir. Fakat son yıllarda ameliyat edilmeden tedavi yapılacağı belirlenmiştir.

Pektus Ekscavatum’da (Kunduracı Gögsü, Gögüs Deformitesi) kullanılan Vacuum Bell nedir?

Göğüs duvarının ergenlik döneminde hala bükülebilir olduğu ve iman tahtası ile kaburgaların şekil bozukluğu üzerine uygulanan dış kaldırıcı ile normal bir pozisyonda yeniden şekillendirilebileceği hipotezinden yola çıkılarak bir ortez olan Vacuum bell kullanılmaya başlanmıştır.