Fizyoterapist
İ h s a n A L A C A

Profesyonel Fizyoterapi Kliniğine Hoşgeldiniz

  • Caddebostan, Hasan Ali Yücel Sk. 26/A, 34726 Kadıköy / İstanbul
  • Çalışma Saatlerimiz 09:00 & 18:00

Evde İnme (Felç) Tedavisi, Rehabilitasyonu

TEDAVİLERİMİZ

Evde İnme (Felç) Tedavisi, Rehabilitasyonu

İnme dünyada en sık karşılaşılan beyin ve sinir sistemi hastalığıdır. Beyin damarlarındaki daralma (zamanla yavaş yavaş damar çapının daralması), tıkanma (pıhtı atması) veya kanama (çoğunlukla yüksek tansiyon nedeni ile) sonrası gelişmesine göre değişik şekilde kendini gösterir. Bu sorunlar sonrasında beynin kanlanması bozularak beyin dokusu zarar görür. Problem olan beyin bögesine göre (homonkulus, Resim 1) vücudun değişik bölümlerinde felç oluşur.

Klinikte İnme (Felç)Tedavisi, Rehabilitasyonu

İnme sonrası gelişen hemipleji; vücudun bir (sağ ya da sol) yarısında hareketin kaybı ve felç anlamına gelir. Vücudun bir yarısında hareket kaybı veya hareket azlığı (yürüme bozukluğu, kol hareketlerinin kaybı, yutma problemleri), duyu bozukluğu ve ayrıca iletişim (konuşma) bozukluğu, görme alanı kaybı ya da algılama bozuklukları gibi nörolojik bulgulara neden olabilir (Resim 2). Tüm bulgular beyinde gerçekleşen hasarın yerine ve şiddetine bağlı olarak (homonculus) her hastada farklılık gösterebilir.


İnme geçiren hastaların yaklaşık yüzde 10’u problemsiz şekilde işine ve günlük yaşam aktivitelerine geri dönebilmektedirler. Yüzde 10 hasta ise her şeye rağmen yataklı bakım merkezlerinde devamlı bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Geriye kalan yüzde 80 hasta ise aktif bir rehabilitasyon programına ihtiyaç duymaktadırlar. Bu rehabilitasyon evde ve hastanede yapılabilir. Evde yapılan rehabilitasyonun hastanın evine ve çevresine olan uyumunu da sağladığı için oldukça önemlidir.


Biz de 22 senelik İnme Rehabilitasyonu deneyimi ile birlikte hastalarımızı tedavi ediyor gerekirse kliniğimizde de tedaviye alıyoruz. Bu deneyimlerimiz ve bilgilerimiz sayesinde Acıbadem üniversitesinde nörolojik hastalıklar ve rehabilitasyon dersleri vererek fizyoterapist öğrencilerimizi de eğitiyoruz.
Bizimle iletişime geçin lütfen…

Bize Ulaşın

0532 493 83 14

Herhangi Bir Hastalığınız Varsa Bize Ulaşabilirsiniz