Fizyoterapist
İ h s a n A L A C A

Profesyonel Fizyoterapi Kliniğine Hoşgeldiniz

  • Caddebostan, Hasan Ali Yücel Sk. 26/A, 34726 Kadıköy / İstanbul
  • Çalışma Saatlerimiz 09:00 & 18:00

Evde Parkinson Tedavisi, Rehabilitasyonu

 

 

 

 


TEDAVİLERİMİZ

Evde Parkinson Tedavisi, Rehabilitasyonu

Hareketin yönünü ve işleyişini, amplitüdünü etkileyen; gerekirse postüral destek sağlayan; hatta bazı hareketlerin başlatılmasından sorumlu olan beyinde bulunan bazal gangliyon hücrelerinin hasarı sonucu PARKİNSON HASTALIĞI oluşur. Kayba uğrayan hücreler, ilişki kurdukları diğer hücrelere bilgi akışını sağlamak için dopamin denen kimyasal bir maddeyi transmitter olarak kullanan hücrelerdir.

Klinikte Parkinson Tedavisi, Rehabilitasyonu

65 yaş ve üzerinde %1-2 sıklıkla görülen ilerleyici nörolojik bir hastalıktır. Hastaların yaklaşık %60’da dinlenme halinde ortaya çıkan el parmaklarında, el ya da kolda, bazen de ayaklarda titreme, %30 kadar hastada da hareketlerde yavaşlama ve uzuv hareketlerinde tutukluk ortaya çıkar. Hastalık genellikle sinsi başlar ve belirtiler yıllar içinde son derece yavaş ama giderek artan bir şekilde ilerler. 1800’lü yıllarda hastalığa “titrek felç” adı da verilmiştir.


Hastalığın ilerleyişini tamamen durduracak tedavi yöntemi yoktur. Parkinson hastalığında öncelikli tedavi yöntemi, ilaçlarla yapılan tedavidir. İlaç ömür boyu kullanılmalıdır. Hastalığın ileri evrelerinde cerrahi ve infüzyon tedavileri ihtiyaca göre uygulanabilmektedir. Parkinson hastalarında rehabilitasyon çok önemlidir.

Bu hastalarda fiziksel egzersiz alışkanlığının kazandırılmasına dikkat edilmeli, hastalarda dik duruşu sağlayacak egzersizlere önem verilmelidir. Rehabilitasyonda diğer bir amaç ise kas iskelet ve kalp akciğer sistemlerine ait gelişebilecek komplikasyonların önlenmesine yönelik olmalıdır. Hastalarda özellikle postural duruş düşmeyi önleyeceğinden, dönerken geniş bir açıklıkla dönme öğretilmelidir.


Biz de 22 senelik Parkinson Rehabilitasyonu deneyimi ile birlikte hastalarımızı tedavi ediyor gerekirse kliniğimizde de tedaviye alıyoruz. Bu deneyimlerimiz ve bilgilerimiz sayesinde Acıbadem üniversitesinde nörolojik hastalıklar ve rehabilitasyon dersleri vererek fizyoterapist öğrencilerimizi de eğitiyoruz.
Bizimle iletişime geçin lütfen…

Bize Ulaşın

0532 493 83 14

Herhangi Bir Hastalığınız Varsa Bize Ulaşabilirsiniz