Fizyoterapist
İ h s a n A L A C A

Profesyonel Fizyoterapi Kliniğine Hoşgeldiniz

  • Caddebostan, Hasan Ali Yücel Sk. 26/A, 34726 Kadıköy / İstanbul
  • Çalışma Saatlerimiz 09:00 & 18:00

Postür (Duruş) Problemlerinde (Kamburluk ve Skolyoz) RehabilitasyonTEDAVİLERİMİZ

Postür (Duruş) Problemlerinde (Kamburluk ve Skolyoz) Rehabilitasyon

Postür (Duruş) problemlerinde (kamburluk ve skolyoz) koruyucu egzersiz uygulamaları için postür (duruş) analizleri yapılır ve doğru nefes alma teknikleri ile birlikte düzeltici egzersiz programları planlanır ve uygulanır.

Postür Bozuklukları- Kifoz (Kamburluk) ve Skolyoz Hakkında

Sağlıklı her 10 çocuktan 4’ünde postür (duruş) bozukluğu bulunmaktadır. Dolayısıyla yetişkinlikte bel ve boyun ağrılarının sıklığı bireylerde artmaktadır. Bu durum büyük bir halk sağlığı problemine dönüşmüştür. Erkeklerde kamburluk daha fazla görülürken, kadınlarda skolyoz sekiz kat fazla görülmektedir.
Postür problemlerinden korunmak ve oluşan bozuklukları düzeltmek için göğüs hareketliliği, solunum egzersizleri ile birlikte düzeltici postür egzersizleri çalışılmalıdır. Kifoz (kamburluk) bireyin akciğer kapasitesini bozabilir ve bireyde boyun ve sırt ağrısı yaratabilir. Bu nedenle korunma ve bozukluğun düzeltilmesi için tecrübeli fizyoterapistler tarafından egzersiz programı düzenlenmeli ve uygulanmalıdır.
Skolyoz prevelansı, ülkemizde ve çeşitli ülkelerde yapılan okul taramaları ile % 0.2 – 5 arasında farklı oranlarda bulunmuştur. Özellikle büyüme periyotlarının hızlı olduğu dönemlerde; 0 – 5 yaş arası ve ergenlik dönemde ortaya çıkmaktadır. Skolyozun cerrahi dışı tedavisinde en yaygın kullanılan yöntemlerden birisi egzersiz terapisidir.

Farklı tipteki egzersizler kas ve yumuşak dokuların fleksibilitesini, kas gücünü ve dayanıklılığını, kardiovasküler ve respiratuar sistemlerin fonksiyonlarını geliştirebilir. Ayrıca skolyoz için bu tip egzersizler yapılması bireyde skolyoz gelişimini engelleyebilir veya durdurabilir.

Bize Ulaşın

0532 493 83 14

Herhangi Bir Hastalığınız Varsa Bize Ulaşabilirsiniz