Fizyoterapist
İ h s a n A L A C A

Profesyonel Fizyoterapi Kliniğine Hoşgeldiniz

  • Caddebostan, Hasan Ali Yücel Sk. 26/A, 34726 Kadıköy / İstanbul
  • Çalışma Saatlerimiz 09:00 & 18:00

Ameliyatsız Pektus Tedavisi
 

 

TEDAVİLERİMİZ

Ameliyatsız Pektus Tedavisi

Ameliyat olmadan Pektus Hastalığını düzeltmek mümkün. İster güvercin gögsü (Pektus karinatum / Pectus Carinatum), İster kunduracı gögsü (Pektus ekscavatum, Pectus excavatum) olun artık erken teşhis ve rehabilitasyon fizyoterapisi ile ameliyatsız tedavi mümkün!!!

Göğüs duvarının ergenlik döneminde hala bükülebilir olduğu ve iman tahtası ile kaburgaların şekil bozukluğu üzerine uygulanan dış kaldırıcı ile normal bir pozisyonda yeniden şekillendirilebileceği hipotezinden yola çıkılarak bir ortez olan Vacuum bell kullanılmaya başlanmıştır. Cihaz, iman tahtası ile kaburgalar için kaldırma etkisine sahiptir ve kendisi de bu hastalıktan muzdarip olan, ameliyata alternatif bir yol bulmak isteyen bir mühendis olan E. Klobe tarafından geliştirilmiştir. Hastalar için cerrahiye alternatif bir yöntem olduğu için ilgi odağıdır. Göğüs duvarında kullanılan cihaz, el pompası yardımı ile negatif basınç üretmek için en derin çukur noktası üzerine yerleştirilir. Şekil bozukluğunun türüne ve hastanın yaşına göre seçim yapılmasına izin veren farklı boyutları mevcuttur.


Vakum bell cihazını çoğunlukla, cerrahiyi gerektirecek kadar ciddi olmayan, ancak psikolojik komplikasyon yaratan belirgin hastaların kullanması önerilmektedir. Lopez ve arkadaşlarının yaptığı bir çalışmada vakum bell cihazının uzun dönem etkisi bilinmese de, çocuk ve genç erişkin kunduracı gögüs tedavisinde rahatlıkla kullanabileceği belirtilmiştir.


2000 yıllara kadar ameliyat bu dış görünüşü düzeltmek için tek yöntemken şu an Vakuum bell denilen ortezi gün de 2 defa (yarım saat-2-4 saat) arasında takmak ve solunum ile kas egzersizleri yapılarak ameliyat etmeden görünüşü düzeltmek, hastalığı ilertmekten kurtarmak mümkündür. Kunduracı Göğsü Vakum Tedavisi uygulamasında Vacuum Bell pompasıyla ters basınç oluşturur ve göğüs kafesini yukarıya doğru çeker.

Bu etki Vakum Sistemi‘nin şeffaf olan kısmından anında görülür. Vacuum Bell in vakumlu ortamı sayesinde Pektus Ekskavatum, bu pozisyonda tutularak zamanla düzeltilmiş pozisyonunda kalır. Ameliyat artık ilk seçenek değildir. Vacuum Bell ve egzersiz tedavisi ile göğsünüzdeki çöküklük düzelebilir.Bize bu konuda danışabilirsiniz!!

Bize Ulaşın

0532 493 83 14

Herhangi Bir Hastalığınız Varsa Bize Ulaşabilirsiniz